اخبار
موزاییک باستانی با نقش اسکلت در ترکیه کشف شد [1395/02/15]

باستان‌شناسان در ترکیه به‌تازگی یک موزاییک را در زیر زمین کشف کردند که روی آن تصویر یک اسکلت حک شده و متعلق به 2400 سال پیش است.
به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از دیلی‌میل، باستان‌شناسان یک موزاییک را پیدا کردند که روی آن تصویر یک اسکلت خوشحال نقش بسته بود. بالای سر این اسکلت جملاتی روحیه‌بخش با مضمون «شاد باش و از زندگی‌ات لذت ببر» حک شده بود.
محققان این موزاییک را که متعلق به حدود 2400 سال پیش است، هنگام حفاری و اکتشاف در استان «هاتای» در مرز سوریه کشف کردند. این منطقه، یکی از مناطق باستانی یونانی- رومی شهر «انطاکیه» است که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های موزاییک‌های قدیمی ترکیه شناخته می‌شود.

در ساخت این موزاییک اسکلتی جالب توجه بیشتر از تکه‌های کوچک سنگ به همراه زمینه سیاه استفاده شده است که باعث شده بازدیدکنندگان پیش از خواندن نوشته‌های روی موزاییک، آن را بدیمن بدانند. این موزاییک بخشی از تکه بزرگ‌تری است که یک اتاق نهارخوری مجلل را زینت داده است

هیچ استخوانی در اطراف این موزاییک پیدا نشده است: در کنار اسکلتی که در این موزاییک مشاهده می‌شود، نان و کوزه قرار گرفته که آن را برای قرار گرفتن در اتاق نهارخوری مناسب جلوه می‌دهد. تصویر فردی که در بالای موزاییک مشغول تمیز کردن آن است
در واقع، این موزاییک بخشی از یک تکه بزرگ‌تر است که نمای دو پیکر روی آن نقش بسته است. یکی از آنها ردا به تن دارد و صندل به پا کرده و به سمت چیزی می‌رود که شبیه ماه است. نقش اسکلت هم روی چیزی شبیه متکا خم شده است.
محققان بر این باورند که این موزاییک روزی اتاق ناهارخوری یک مکان مجلل را زینت داده بود. گویا در قرن سوم بعد از میلاد در این مکان مهمانان متمولی حضور می‌یافتند و از آنها با انواع غذاها پذیرایی می‌شد.
به گفته باستان‌شناسان ترکیه، این موزاییک، یک کشف بی‌نظیر در ترکیه به شمار می‌رود اما نمونه مشابه آن نیز در ایتالیا یافت شده است. اما این موزاییک نمونه کامل‌تر آن به شمار می‌رود.

«دمت کارا»، باستان‌شناس موزه «هاتای»، معتقد است که این موزاییک در ترکیه منحصر به فرد است اما نمونه مشابه آن در ایتالیا یافت شده است. موزاییکی از «پمپی»، اسکلتی را نشان می‌دهد که دو عدد پارچ را دست آن نشان می‌دهد
این اسکلت، طرح معروفی در خانه‌های نگون‌بخت شهر «پمپی» روم به شمار می‌رود. این طرح هنری اسکلت که ظاهر آن بیشتر شبیه نقاشی‌های کارتونی است، اسکلتی را نشان می‌دهد که دو عدد پارچ را در دست‌هایش نگه داشته است. روی موزاییک دیگری نیز جمله «خودت را بشناس» حک شده است.
شواهد نشان می‌دهد رومیان علاقه زیادی به درج نوشته روی کف زمین داشته‌اند. مشهورترین نمونه آن نیز جمله «Cave Canem» است که در کف خانه‌ای در شهر «پمپی» که میزبان شاعران تراژیک بوده، حک شده است. این جمله به معانی «مراقب سگ باش» است.

روی موزاییک دیگری نیز جمله «خودت را بشناس» حک شده است. این موزاییک، مرده‌ای را نشان می دهد که کنار یک داس دراز کشیده شده و زینت بخش ویلایی در «پمپی» بوده است

رومیان علاقه زیادی به درج نوشته روی کف زمین داشته‌اند. مشهورترین نمونه آن نیز جمله «Cave Canem» است که در کف خانه‌ای در شهر «پمپی» که میزبان شاعران تراژیک بوده، حک شده است. این جمله به معانی «مراقب سگ باش» است


To Top